Автоматизовані бібліотечно-інформаційні системи (АБІС)

bibl2.jpg
Що стосується використання самих автоматизованих бібліотечно-інформаційних систем у бібліотеках, то на сьогоднішній день ці програми є
дуже дорогими.
Мають популярність системи західного виробництва (ALEPH, VTLS, DYNIX і ін.). Однак, якщо не вважати «Компанії «ЛИБЭР» у Росії та Ех'Lіbrіs на Україні, виробники західних систем не мають представництв у країнах, об'єднаних ДСТ 7. 1-84. У більшості ці системи не адаптовані для роботи в тому законодавчому просторі, що прийнято в нашій країні.
Ринок російських розробок став більш стійким. Розробки НПО «Информсистема» (Марк), Компанії «ДИТ-М» (ОРАС), Асоціація “ЭБНИТ” (ІРБІС), НБ МДУ (Бібліотека-2000), ДІОЦ Мінкультури Росії (АС Бібліотека), Центр «ОБС» (РУСЛАН) давно і добре відомі. Крім названих існують і інші розроблювачі. За зовнішніми ознаками віддати перевагу тій чи іншій системі не представляється можливим. Частіше вони мають навіть по назвах подібні модулі:
— адміністрування
— комплектування
— каталогізація
— читацький пошук
— обслуговування читачів
— доступ через Інтернет (пошук, замовлення);
— робота за протоколом Z39.50

Працюючи в такій системі, бібліотекар має можливість вибирати і замовляти літературу безпосередньо з комп'ютера, після чого йому надходить рахунок з літературою. Учень виконує пошук літератури, заповнює електронні формуляри замовлення і відправляє бібліотекарю. Якщо читач не повернув книгу, автоматично створюється лист додому з повідомленням. Ведеться відстеження втрачених книг, хто здає й у який час. Є можливість пошуку літератури по Інтернету та в інших бібліотеках.

Зараз такі бібліотечні системи є в багатьох ВУЗах і великих міських бібліотеках. Шкільні бібліотеки можуть співробітничати з більш великими міськими бібліотеками, використовувати більш дешеві АБІС з вибором необхідних модулів, чи більш прості програми каталогізації і пошуку літератури.

У рамках цієї доповіді немає можливості відобразити шляхи рішення проблеми використання і вибору тієї чи іншої АБІС. Можливо, це тема іншої доповіді.
Висновок

Саме об'єднання всіх ресурсів, у тому числі й Інтернету дає можливість бібліотеці реально бути інформаційним і культурним центром школи, що безпосередньо бере участь у навчальному процесі, супроводжувати модернізації шкільної освіти.

Автоматизированные библиотечные системы дают возможность быстро найти необходимую статью, повесть, роман. И если таковые имеются в электронном варианте, прочитать или распечатать их. Но ни что не заменит красочную книгу с переплетом.